بیماری واریس و راه‌های درمان آن چیست؟

واریس بیماری که از نو باید شناخت

بیماری واریس در اثر اختلال در تولید الاسین دیواره عروق میباشدکه بطور ثانویه تمام لایه‌های ورید ساختمان طبیعی و منظم خود را ازدست داده و دیواره وریدها به علت از دست دادن خاصیت کشسانی شل، گشاد و ضخیم شده و دریچههای لانه کبوتری نارسا شده و جهت حرکت طبیعی خون از محیط به قلب برعکس شده و خون در پاها جمع شده و اختلال در تخلیه وریدی منجر به احساس پری-کاهش اکسیژنرسانی بافتها و در نهایت بروز زخم واریسی میشود که در صورت عدم درمان میتواند تبدیل به سرطان پوست نیز گردد.

بیماری واریس

عوامل مستعد کننده واریس:

مهمترین عامل، استعداد ژنتیکی میباشد بطوری که اگر پدر و مادر هر دو واریس داشته باشند 90 درصد کودکانشان دچار واریس میشوند. جنس زن، وزن زیاد، قد بلند و وجود سایر بیماریها مثل کف پای صاف، فتقها، به هم خوردن نسبت استروژن و پروژسترون چه به شکل درمان دارویی و یا حاملگی، کاهش تعداد دریچههای لانه کبوتری در پای چپ شایعتر از پای راست میباشد. افزایش سن، سابقه ضربه به پا، ترومبوز وریدهای عمقی پا و ارتباطات غیرطبیعی شریان وریدی جزو علل شناخته شده واریس میباشد.
در زمینه عوامل فوق سر پا ایستادن به مدت طولانی، نشستن در صندلی و استفاده از توالت فرنگی و انداختن پاها روی هم حین نشستن روی صندلی و پوشیدن لباسهای تنگ همگی بازگشت وریدها را مختل میکنند و احتمال بروز واریس را افزایش میدهند.

علایم بیماری واریس:

این بیماری به علت سیر آهسته، علایم غیرمحسوس داشته به طوری که بیماران با این علایم خو میگیرند و بعد از درمان بیماری اظهار میکنند که تازه متوجه شدهاند که زندگی بدون واریس چگونه است. در کل علایم به شکل سنگینی، خستگی زودرس پا، احساس گرما در کف پاها، انقباض عضلانی عضلات ساق پا در تماس با سرما و در خواب، سندرم پای بیقرار که منجر به اشکال در به خواب رفتن میشود. در موارد شدید لنگیدن حین راه رفتن رخ میدهد. نشانههای قابل مشاهده به شکل ورم پا، تغییر رنگ پوست (قهوهای و سیاه)، ظاهر شدن رگهای زیر پوستی (تلاتژکتازی) و در مرحله نهایی ایجاد زخم میباشد.

تشخیص بیماری واریس:

تشخیص بیماری عمدتاً توسط انجام سونوگرافی داپلر انجام میشود. باتوجه به اینکه شبکه وریدی پاها از لایههای مختلف وریدها تشکیل شدهاند که توسط وریدهای سوراخ کننده پر فوران و وریدهای ارتباطی ((communicating به هم ارتباط دارند و بیماری از هر جای این سیستم می-تواند شروع شود و با توجه به اینکه تنها 150 ورید پر فوران در هر پا وجود دارد، انجام سونوگرافی که حداقل 45 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد میتواند به طور دقیق نواحی بیماری را تشخیص و در نتیجه درمان مناسب صرفاً در همان نقاط بیماری انجام شود و نواحی سالم ورید برای کاربردهای بعدی که میتواند استفاده در جریان جراحی قلب باشد درگیر نشده و درمان غیر لازم در آنها انجام نشود. بنابراین درمان واریس با دقت تمام نه تنها باعث تخریب وریدها نمیشود بلکه از گسترش بیماری واریس به وریدهای سالم جلوگیری میکند.

درمان واریس:

درمان بیماری از 4 قرن قبل از میلاد توسط بقراط به شکل تخریب دیواره داخل ورید با جسم فلزی که منجر به ایجاد ترومبوز و انسداد آن میشود شروع شده و در حال حاضر روشهای جراحی پیشرفته با موفقیت 77 درصد و احتمال عود 30-40 درصد، اسکلروتراپی با موفقیت 77 درصد و احتمال عود تا 88 درصد و لیزر درمانی با موفقیت95 درصد و احتمال عود 10-5 در چند سال اخیر انجام میشود. با توجه به آمار فوق درمان استاندارد طلایی (GOLD STANDARD) برای واریس روش لیزر میباشد.
در حال حاضر پیشرفتهترین مدل که بهترین نتایج را در طول چند سال اخیر داشته است لیزر 1470NM بوده است.
از نظر هزینه درمان ارزانترین روش برای درمان واریس روش اسکلروتراپی میباشد که به علت موفقیت کمتر و عود بالاتر به عنوان دومین روش ترجیحی میباشد.

دکتر اصغر فدائی حقی فوق تخصص قلب و عروق

یک نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *