سیاه دانه

سیاه دانه – گیاهی با هزاران خاصیت – سیاه دانه در طب اسلامی و ترکیبات شیمیایی موجود – قسمت دوم

قسمت دوم

ترکیبات شیمیایی موجود در سیاه دانه

سیاه دانه گیاهی ست که بارها مورد تحقیق دانشجویان قرار می گیرد و می توان با کمی جستجو پایان نامه های بسیاری پیدا کرد که در مورد این گیاه نوشته شده است. بخشی از این پایان نامه ها و مقاله ها به ترکیبات شیمیایی موجود در دانه های سیاه دانه تعلق دارد. اطلاع از ترکیبات شیمیایی هر گیاه دارویی می تواند سهم عمده ای در شناخت و استفاده ی بهینه از آن داشته باشد. دانه ی سیاه «سیاه دانه» در واقع یک دانه ی روغنی محسوب می شود که می توان در روغن کشی ها از آن بهره برد. در دانه های سیاه آن جوهر روغنی همراه با مواد معطر وجود دارد که در درمان دردهای عضلانی مفید هستند.

همچنین دانه ی این گیاه سرشار از ویتامین E بوده که این ویتامین مهمترین عامل برای تقویت سیستم ایمنی بدن، سلامتی پوست و چشم به شمار می رود.

در کنار آن سیاه دانه، معدنی از ویتامین های A و D بوده که هر کدام از آن ها نقشی به خصوص در سلامتی انسان را بر عهده دارند.

این سه ویتامین مهمترین ترکیبات موجود در سیاه دانه هستند که اطلاع از آن می تواند در مصرف بهینه از آن مفید و موثر باشد.

ترکیبات شیمیایی دیگر این گیاه، که در بحث های داروسازی و گیاه شناسی و تولید اسانس کاربرد دارد، ملانین، نیژلین، ساپونین، ملانتی ژنین، لیژنین و نیژلون هستند.

سیاه دانه
سیاه دانه

سیاه دانه و اهمیت آن در طب اسلامی

امامان (ع) و پیغمبر بزرگ اسلام (ص) به خاطر علم و دانش الهی خود، همواره به رمز و رموز عالم هستی واقف و آگاه بوده اند. در احادیثی که از بزرگان به جا مانده است همواره به اهمیت گیاهان دارویی اشاره شده است. محدثانی چون «عایشه»، «بخاری»، «ابن ماجه»، «نسائی» و «طبرانی» احادیثی از بزرگان دین اسلام روایت کرده اند که در آن به «سیاه دانه درمانی» اشاره شده است.

«انس ابن مالک» حدیثی را نقل می کند و در آن می گوید: «روزی شخصی به نزد پیامبر (ص) آمد و از تنگی نفس شکایت کرد. حضرت به او فرمود: مقدار کمی سیاه دانه در کف دست بریز و آن را با آب و عسل میل کن. شخص به توصیه پیامبر عمل کرده و سلامتی خود را بازیافت.»

در کتاب طب الصادق از امام ششم شیعیان در فوید سیاه دانه چنین نقل شده است: «در سیاه دانه شفای هر بیماری وجود دارد. ما از آن برای درمان تب، سردرد، ورم چشم، درد معده و هر درد دیگری استفاده می کنیم و به وسیله ی آن شفای خود را از خداوند متعال می گیریم.»

از اینگونه احادیث در کتب طبّی اسلامی فروان نقل شده است، که هر کدام از آن می تواند در اهمیت این گیاه با ارزش کافی باشد.

به قلم جعفر پور رضوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *